makor technologies

תיקון 24 לחוק הגנת השכר

חובת שעון נוכחות בעסק

הכנסת קיבלה תיקון מהפכני בחוק הגנת השכר שמעביר את נטל ההוכחה בתביעות עובדים מהעובד אל המעביד. החוק החדש גם מחייב את המעביד לתת לעובד תלוש שכר בהיר ומפורט הכולל את כל התשלומים לפי תנאי העסקתו, ומאיים על העבריינים בעונש מאסר של עד שנתיים ובתשלומי קנסות של עד מיליון שקלים.

החוק התקבל ביוזמת ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) ובשיתוף הח"כים דוד אזולאי (ש"ס) ומשה שרוני (צדק לזקן) בתום שנתיים של דיונים מפרכים שהובילה יחימוביץ עם הממשלה, המעסיקים וההסתדרות, עד שהושגה הסכמה משולשת לתיקון. התיקונים מעגנים למעשה פסקי דין שניתנו במשך עשרות שנים בבתי המשפט השונים.
"זהו חוק דרמטי בכל הקשור בזכויות העובדים ואני מאמינה שבתי הדין לעבודה יפנימו מהר את כל משמעויותיו", אמרה יחימוביץ לאחר ההצבעה האחרונה.

(שעוני נוכחות מגנטיים)

גם התאחדות התעשיינים הנחתה בחודשים האחרונים את המעסיקים להנפיק תלושי שכר חדשים לעובדים ושיגרה הנחיות מפורטות לגבי המתכונת האחידה של התלוש הכוללת רשימת פריטים מחייבים, אחרת המעסיק מסתכן בעבירה פלילית והוא צפוי לקנס או למאסר.
התאחדות שעומדת בראש ארגוני המעסיקים מציינת בהנחיותיה כי לתלוש החדש יהיה מעמד של מסמך משפטי מחייב. הדבר מהווה שינוי דרמטי בחוק הגנת השכר שהוא בעל "משמעויות והשלכות רחבות היקף על זכויות העובדים ועל החובות החלות על המעביד".

העברת נטל ההוכחה אל המעביד בתביעות שכר של העובד מחייבת את המעביד בחוק החדש לנהל פנקס שבו יירשמו שעות העבודה הרגילות והשעות הנוספות במועדיהן. רישומי הפנקס יהיו ההגנה של המעביד בכל תביעה. אם המעביד נתבע על אי תשלום שכר הולם לעובד, ולא הציג את רישומי הנוכחות של העובד על פי הפנקס, יהיה עליו להמציא הוכחה קבילה אחרת כי העובד לא עבד במשך השעות הנטענות בכתב התביעה, בין אם מדובר בשעות רגילות או נוספות.
 
 
מהפך נוסף בעקבות החוק החדש לטובת העובדים יעמוד לזכותם בסכסוכי השכר עתידיים. נטל ההוכחה מתהפך ומעתה, המעביד הוא זה שיצטרך להוכיח כי שילם את כל המגיע ממנו כחוק. זאת אחרי 40 שנה שבהן נאלץ העובד להוכיח את טענותיו כשתבע את מעסיקו על הלנת שכר או על עיוותים בתנאי השכר.
 
באשר לבהירות ולפרטי תלוש השכר, החוק החדש מחסל את המצב הקיים שבו התלוש עמום או בלתי קריא בעליל, אם כבר נמסר התלוש לעובד. יחימוביץ טענה כי בהתנהלות זו של המעבידים יש ניסיון לחפות על ניצול שיטתי של עובדיהם ועל עבירות על חוקי העבודה.

החוק קובע את כל הפרטים שיופיעו בתלוש השכר בהם היקף המשרה ובסיס וערך השכר, ואם מדובר בשכר המינימום - הסכומים לחודש ושעה שנקבעו במשק; מספר ימי העבודה ושעות העבודה בפועל; ימי החופשה והמחלה שנוצלו והיתרה שעומדת לזכות העובד, כמו גם הזכויות הסוציאליות והפנסיוניות (כולל דמי הבראה, נסיעות, ביגוד, ספרות מקצועית וכו'). לצדם חייבים להופיע כל ניכויי החובה, למס הכנסה, לביטוח הלאומי, לדמי בריאות, לקרן הפנסיה או לקופת הגמל, וכן ניכויי הרשות שנעשו בהסכמת העובד או ארגון העובדים היציג.

(שעוני נוכחות ביומטריים)

העונש שנקבע בחוק הוא קנס כספי עד 13,500 שקלים למעביד שלא ימסור לעובד תלוש שכר או אם התלוש איננו משקף את המציאות. הקנס האמור הוא לכל עובד שלגביו בוצעה העבירה. בנסיבות חוזרות או מחמירות הקנס יוכפל ל-27 אלף שקל על כל עובד שנפגע. בית הדין לעבודה הוסמך לפסוק גם פיצויים לדוגמה, ללא הוכחת נזק, של עד 5,000 שקל לגבי כל תלוש שהוצא בניגוד לחוק.
על ניכוי כספים שלא כדין משכר העובד ישלם המעביד בעונש מאסר עד שנתיים או בקנס של עד מיליון שקל; זאת, כשבנסיבות מחמירות, מדובר בהיקפים גבוהים יותר. אם בתלוש השכר לא יופיעו הרכיבים של שעות נוספות, מנוחה שבועית, דמי חופשה דמי הבראה והחזר הוצאות נסיעה, החוק רואה זאת כאילו המעביד לא שילם את הרכיבים הללו כלל.
"אני מקווה שהסנקציות הפליליות יהוו דגל אדום למעסיקים עבריינים, בעיקר לקבלני כוח אדם ושירותים", אמרה יחימוביץ, "נוכח התופעה שחצתה כל גבול של ניצול עובדיהם והעלתה את הצורך באמצעים חדשים כדי להפסיקה".
 
 
 
פרוטוקול 461 מישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות 16/06/2008  פרוטוקול 461 מישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות 16/06/2008
דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
119 מדרגים
הדפסשלח לחברלקבלת פתרון נוכחות איכותי
צור קשר
*
*
*

מוצרים חדשים
בקרת כניסה ביומטרית
בקרת כניסה טביעת אצבע ל-500 משתמשים, משולבת קודן.
בקרת כניסה RFID
קודן משולב קרבה אנטי ונדלי ונגד גשם במחיר קודן רגיל
27/08/2009
דרונט בניית אתרים

מקור טכנולוגיות (ג. מקורטק מערכות זיהוי בע"מ), פרשקובסקי 7 ראשל"צ טלפון: 03-9507079 פקס: 03-6053633
מרחב צפון - טלפון: 054-2561550