makor technologies
 

פסיקת בית הדין הארצי לעבודה בנושא החתמת שעון נוכחות ביומטרי ופרטיות העובד

 

בית הדין הארצי לעבודה קיבל בתאריך 15/03/2017 את ערעורה של ההסתדרות הכללית (בניגוד לפסיקת בית הדין האזורי בסכסוך בין עיריית קלנסווה וההסתדרות) וקבע באופן עקרוני כי מעסיק אינו רשאי ליטול מעובדיו טביעות אצבע ללא הסכמתם, לא בכלל ולא לשם שימוש במערכת נוכחות ביומטרית. נקבע, כי מידע ביומטרי, לרבות טביעת אצבע, הוא מידע פרטי בעל איכויות זיהוי רבות עצמה המהווה מפתח למידע אישי רב ובהיותו כזה מסירתו כשלעצמה כרוכה פגיעה בפרטיות ובאוטונומיה, ופגיעה נוספת הנגרמת מאגירתו של המידע הביומטרי ובהעמדת מוסר המידע בפני סיכונים משמעותיים. מאחר שמדובר בפגיעות בזכויות יסוד המוגנות בחוק יסוד כבוד האדם, ניתן לפגוע בהן רק בחוק או בהסכמה.

עמדת היועץ המשפטי לממשלה, בהתאם לניתוח תמונת המצב העובדתית והטכנולוגית לעת הזו, בהיעדר הסכמה, כפיית עובד למסור דגימה ביומטרית לתכלית רישום נוכחות כשלעצמה, אינה עומדת בחובת תום הלב ובחובת ההגינות בהן חב מעסיק כלפי עובדו. זאת, נוכח פגיעתה הלא מידתית של כפיה כאמור בזכות היסוד של העובד לפרטיות ופגיעתה בזכותו לאוטונומיה על גופו.

יש לשים לב שבפסק הדין, השופט מסכם "ומשטרם הובררו עד תום הסיכונים הנובעים משימוש באמצעי זיהוי ביומטריים והאפשרויות לצמצם סיכונים אלה". ז"א פסק הדין ניתן כפי שניתן, מכיוון שהשופטים לא האמינו ליצרני שעוני הנוכחות, שבעצם אין חדירה לפרטיות במתן טביעת אצבע בשעון ושאין אפשרות מעשית או תאורטית, לקחת את המידע הנמצא בשעון ולשלוף משם את טביעות האצבע בצורה המהווה סכנה ממשית לפגיעה בפרטיות העובד. לבית המשפט לא הוצגה חוות דעת של "מומחה בלתי תלוי", בעניין רישום טביעת האצבע בשעוני נוכחות.

למען הסר ספק, שעוני הנוכחות של חברתנו, תוצרת חברת ZKTECO, Suprema ואחרים, אינם שומרים בפועל את טביעת האצבע של העובד. השעון דוגם את טביעת האצבע במספר נקודות והופך את התבנית המתקבלת למספר סידורי ארוך (בסביבות 255 תווים וספרות מוצפנות), אשר ממנו לא ניתן להגיע חזרה לתמונת טביעת האצבע של העובד.
למה הדבר דומה?  נניח שהתוצאה של תרגיל מתמטי הוא 9.  האם הגענו לתוצאה בעזרת התרגיל 10-1 , או אולי 8+1.  אולי 100-91  , לא ניתן לדעת מה התרגיל אשר בעזרתו הגענו לתוצאה, כמו שלא ניתן לדעת מהי טביעת האצבע אשר יצרה את התבנית.

התבנית של טביעת האצבע נשמרת בזיכרון השעון בליווי המספר הסידורי של העובד בשעון, דבר שאינו מאפשר לדעת מי העובד (עובד מספר 1 אצלכם זה דוד ובחברה אחרת עובד מספר 1 זו דנה). גם אם היה אפשרי לחדור לזיכרון השעון ולפרוץ לנתוני תבנית האצבע שהתקבלה, אין בעצם מה לעשות עם המידע הזה. ה-CIA, ה-FBI או משטרת ישראל לא יכולה לעשות עם התבניות האלה כלום וכמובן שלא לדעת מיהו העובד שעבורו התבנית שמורה. בתוכנת הנוכחות מופיע מספר העובד והשם שלו, אך ללא תבנית האצבע, כך שבעצם לא נוצר מאגר מידע המזהה בצורה חד ערכית את העובדים ומשום כך אין חדירה לפרטיות.

 

מה שעוד, התבנית המתקבלת מזיהוי אצבע של העובד בשעון של חברה X , שונה מהתבנית המתקבלת בשעון של חברה Y, וחברה Z, זאת משום שלכל חברה יש אלגוריתם רישום שונה הממיר בין דגימת האצבע לתבנית (מכאן נובעים גם איכויות זיהוי שונות של האצבע ומדוע שעון ביומטרי אחד טוב יותר משעון אחר). ומכאן, שהתבנית הנוצרת מרישום האצבע איננה חד ערכית בעולמנו, והיא שונה משעון לשעון ומחברה לחברה.
זאת בניגוד גמור למאגר הביומטרי המוקם ע"י המדינה, בה ניתן בוודאות מוחלטת לזהות אדם על פי מאפייניו הביולוגיים (אצבע/פנים) ובו אכן יש חשש שאם ידלפו פרטי המאגר, הסכנה לציבור היא חמורה ביותר.
למרות האמור לעיל, החליט בית המשפט שזכויות הפרט של העובד גוברים על היתרונות למעסיק שברישום נוכחות בצורה ביומטרית ולכן יש צורך בהסכמת העובד בכתב, על מתן אישורו לרישום טביעת האצבע בשעון הנוכחות.
(בית המשפט קיבל את הטענה שאכן השעון אינו שומר את טביעת האצבע עצמה, אך החליט שעדיין עצם ההחתמה בעזרת האצבע הינה "פגיעה בפרטיות ובאוטונומיה של העובד")

למי שמעוניין ברישום ביומטרי של נוכחות עובדים, ללא צורך בחלוקת כרטיסים וחשש להעברת כרטיס מעובד לעובד, ניתן לשדרג לשעון המשלב צילום תמונת העובד בזמן ההחתמה או שעונים בזיהוי פנים).

 לפסק הדין המלא

מסמך זה אינו מסמך משפטי ונכתב רק לצורך הבהרה לגבי צורת פעולת הרישום הביומטרי בשעון ולתמצות פסיקת בית המשפט בעניין זה.

הדפסשלח לחבר
צור קשר
*
*
*

דרונט בניית אתרים

מקור טכנולוגיות (ג. מקורטק מערכות זיהוי בע"מ), פרשקובסקי 7 ראשל"צ טלפון: 03-9507079 פקס: 03-6053633
מרחב צפון - טלפון: 054-2561550

אינטרקום